Na czym polegają ugody z bankami w związku z kredytami w frankach?
Data
sty

17

Od czasu wydania pozytywnego orzeczenia przez TSUE, coraz więcej frankowiczów decyduje się na dochodzenie swoich roszczeń od banków. Mowa tu zarówno o postępowaniach przed sądem, jak i o indywidualnych negocjacjach z bankiem. Poniżej wskazujemy, czym jest ugoda frankowa, a także, czy warto się na nią zdecydować.

Ugoda frankowa – co to takiego?

Ugoda z bankiem dotycząca kredytów frankowych to forma porozumienia stron w sprawie rozliczenia zaciągniętego zobowiązania w inny sposób niż przewiduje to zawarta umowa. Najczęściej sprowadza się do przewalutowania zobowiązania na złotówki. Warto jednak mieć na uwadze, że poszczególni kredytodawcy proponują odmienne warunki takiej ugody. Niektóre z nich są dość korzystne i warte rozważenia, inne wręcz przeciwnie. Ugodę zawiera się po to, aby uniknąć postępowania sądowego, zarówno tego wszczynanego przez frankowiczów przeciwko bankom, jak i tego, które wszczynają banki przeciwko posiadającym kredyt we frankach. Taka możliwość nie cieszy się jednak szczególnie dużym zainteresowaniem wśród kredytobiorców.

Frankowicze, którzy chcą wyeliminować niedozwolone postanowienia umowne i odzyskać nadpłacone pieniądze, mają dwie możliwości, a mianowicie – zawarcie wspomnianej ugody lub złożenie pozwu frankowego do sądu. Niezależnie od miejsca zamieszkania, po prostu warto podjąć jakiekolwiek kroki.

Czy zawieranie ugody frankowej się opłaca?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. To zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Co do zasady, korzystniejszym jest wszczęcie postępowanie przed sądem. W rezultacie można wywalczyć znacznie lepsze warunki.  Nie jest jednak tajemnicą, że sprawy frankowe trwają niekiedy nawet kilka lat przed Sądem I instancji. Jeżeli zaś frankowiczowi zależy na czasie, trafniejszym rozwiązaniem okaże się ugoda.

Niezależnie od tego, czy decyzją jest wszczęcie procesu, czy podpisanie ugody, warto skonsultować swój wybór ze specjalistą. Prawnik pomoże rozważyć wszelkie możliwości, a także wskaże potencjalne wady oraz zalety konkretnych rozwiązań.

Przeczytaj na naszym blogu – Czy uprowadzenie dziecka zawsze jest przestępstwem?